ORGANISATION AND COMMITTEES

Chairs

Plácido Lizancos (ETSA-UDC)
David Leite Viana (ISTAR-IUL)
Franklim Morais (ESAP)
Jorge Vieira Vaz (ESAP)

Organising committee

Adriana Rodríguez González (ETSAC-UDC)
Antonia Pérez Naya (ETSAC-UDC)
Antonio Amado Lorenzo (ETSAC-UDC)
Catarina Ruivo (CIAUD-FAUL)
David Pereira-Martínez (ETSAC-UDC)
Ines Sante Riveira (USC)
Joaquim Flores (ESAP)
Jorge Rodríguez Álvarez (ETSAC-UDC)
Jose Antonio Vázquez Rodríguez (ETSAC-UDC)
Luis Santalla (ETSAC-UDC)
Santiago Tarrío Carrodeaguas (ETSAC-UDC)
Sérgio Mendes (ESAP)
Vicente López-Chao (ETSAC-UDC)

Scientific committee

Alberto Varela Garcia (ETSICCP-UDC) – Spain
Ana Cocho Bermejo (ETSA) – Spain
Alexandros Peteinarelis (University of Ioannina) – Greece
Andre Carneiro (Universidade de Évora) – Portugal
Anetta Kepczynska-Walczak (TUL) – Poland
Baya Boukhalfa (Polytechnic School of Architecture and Urbanism) – Alger
Carolina Coelho (FCTUC) – Portugal
Cristina Garcia (ETSA) – Spain
Elif Erdine (AA) – London
Eloi Coloma Picó (U. politecnica catalunha) – Spain
Enrique Vázquez Vicente (ETSA Sevilla) – Spain
Gisela Lameira (FAUP) – Portugal
Gonçalo Castro-Henriques (U. Rio de Janeiro) – Brazil
Henri Achten (Czech Technical University) – Czech Republic
Ines Santé Riveira (USC) – Spain
Ioanna Symeonidou (UTH) – Greece
Janet Hetman (CRENAU, AAU) – France
Jorge Gil (Chalmers University of Technology) – Sweden
Jorge Rodriguez-Alvarez (ETSA) – Spain
José Antonio Vazquez (ETSA) – Spain
José Pinto Duarte (Penn State College of Arts and Architecture) – USA
José Beirão (FAUL) – Portugal
José Ramón Alonso Pereira (ETSA) – Spain
Kinda Al-Sayed (UCL-Bartlett) – UK
Luisa Cannas da Silva – Portugal
Luiz Amorim (Universidade Federal de Pernambuco) – Brazil
Mehmet Emin Şalgamcıoğlu (ITU-Faculty of Architecture) –  Turkey
Meta Berghauser Pont (Charlmers University of Technolody) – Sweden
Michele Cannata (ESAP) – Portugal
Norena Martin-Dorta (U. de la Laguna) – Spain
Olindo Caso (TU Delft) – Netherlands
Pablo C. Herrera (UPC) – Peru
Paco Gonzalez Quintial (ETSA UPV) – Spain
Paolo Marcollin (ESAP) – Portugal
Pieter Pauwels (TU/E) – Netherlands
Pilar Chias Navarro (Universidad de Alcalá) – Spain
Rudi Stouffs (National University of Singapore) – Singapore
Sara Eloy (ISCTE-IUL) – Portugal
Sophia Psarra (UCL-Bartlett) – UK
Tasos Varoudis (UCL-Bartlett) – UK
Vicente Lopez-Chao (ETSAC-UDC) – Spain
Vitor Oliveira (FEUP) – Portugal
Wassim Jabi (Cardiff U.) – UK

Secretariat

Maria Varela (FUAC)